Nagyné(N.) Diviki Emma honlapja, www.divikie.hupont.hu

Gyökerek, ágak és levelek. Ismeretek, gondolatok és történetek a közegről, amelyben élek

 

 

A FÜZESGYARMATI REF. TEMPLOM HARANGJAINAK  TÖRTÉNETE

/Tények, idézetek, vélemények, megosztások/

Részlet GACSÁRI ISTVÁN REF: LELKÉSZ "KRÓNIKÁJÁBÓL"
„III. A Harangokról.
Először /1750 előtt/
az Ekklésia csekély, és kisded voltához képest, a mikor még Torony sem volt, elég volt csak egy bizonyos falábakon álló (1) kicsiny szerü Harang is, amellyel jel-adódjon az Isteni tiszteletre és bár csak ez a Harang még ma is meg volna! Ez is sokat segithetne bennünket a Gyarmat régiségének bizonyosabb ismeretében.
1750-benn Szilágyi György Prédikátorságában öntetett e mellé, akkori Fő Biró Vida János Budán, az Ekklésia költségén egy másik, és ennél nagyobb Harangot, amint iratik a Matricula végén amely még ma is megvan, és most már Kis Harangnak neveztetik. A rajta lévő Inscriptió felül, Német nyelven ez; „Goss mich in Ofen Joseph Steinstoch,” azaz: Steinstoch József öntött engemet Budán: azután Magyar nyelven igy:
„Ezt a Harangot öntette a Füzes Gyarmati Reformata Szent Ekklésia, önnön maga saját költségével, Istennek dicsőségére, Anno Domini 1750, die 16-ta Juli.”
1750-ben tehát 2 Harangja volt már a Füzes Gyarmati Ekklésiának, egyik az a Régibb, és Kisebb, másik az újonnan öntetett, és még most is meg lévő, abban az időben Nagyobb; most pedig már Kisebb Harang.
— 1766-ban, szeptember hónapban, Kovács János Fő Biróságában ismét készíttetett az Ekklésia, a maga költségén egy új Harangot, hihetően az Első Harang ebbe öntetett, és azért nincs már ma meg. — Ez az újonnan öntetett Harang nem soká tartott, mert— 1794-dik Esztendőben, G. Nagy István Fő Bíró, abból 
egy nagyobb, és szebb szavú Harangot öntetett Budán és ez a mostani Nagy Harang. A rajta lévő Inscriptió ez:
„A Tellyes Szent Háromság Egy Örök Istennek tiszteletére, öntetett ez a Harang, a Füzes Gyarmati Helvética Confession levő Szent Ekklésia közönséges költségével Budán, 1794-dik Esztendőbenn, G. Nagy István Uram Fő Biróságában.„
Legalól a Harang körűletén ez a Német írás van;
„Goss mich Josef Brunner in Ofen, 768 font az
az Brunner Jósef öntött engemet Budán, 768 font 7 Mása és 68 font.”

1794-ig a Gacsári Krónikából, 1886-ig az alábbi írásból nyomon követhettük a harangok történetét.

Részlet SZILÁGYI MÁRTON EV: REF: LELKÉSZ "A FÜZESGYARMATI EV: REF: EGYHÁZ TÖRTÉNETE" C:_Ű ÍRÁSÁBÓL
„Harangok
s E két harang alkalmaztatott az új toronyban is, de hogy ezt nem tartották elegendőnek templom és toronyépítő elődök, azzal mutatták ki, hogy mintegy állandó figyelmeztetésül az utódoknak, a harangláb készítése alkalmával középen egy harmadik és nagyobb harangnak helyét nyitva hagyták, mindazonáltal csaknem száz éven át szolgált e két harang. 1886 elején a közbírtokosság két derék ‒ már ‒ néhai tagja Bondár Péter és V. Nagy János indítványt tettek a községi képviselők gyűlésén a meglévőkhöz egy nagyobb, esetleg három egészen új harangnak beszerzése iránt oly formában, hogy ezeknek költségei fedezetére 3 vagy négy éven keresztül az u.n. fekete ugar fordulóból enbedne át a közbirtokosság tengeri vetés alá 100-120 holdnyi olyan jobb minőségű földterületet, mely a legeltetés általi javítás hiányát meg nem érzi. Az indítvány majdnem minden ellenzés nélkül elfogadtatott s a régiek bevállalásának feltétele mellett 3 új harangra vasállványokkal együtt Pozdech József utódai: Thuri Lajos és fiai budapesti harangöntő céggel a szerződés meg is köttetett. Szeptember 19-én ‒ éppen vasárnap ‒ húzattak fel a toronyba nagy közönség lelkes örömnyilvánulásai között ‒ visszaemlékezés okáért nagyobbára iskolás növendékek által ‒ a koszorúkkal és pántlikákkal díszített harangok, előttök künn a szabadban elébb én tartván alkalmi beszédet, állványra helyezésük egyenkénti megszólalásuk éörömhúzatásuk után pedig Tiszt. Papp Lajos rektor és segédlelkész mondván szép alkalmi imát. 

- A nagy harang súlya 21 b. mázsa és 59/O/, hangja:É, - a középsőé 13 b. mázsa és 13/O/, hangja: G., 
- a kisebb harang súlya 6 b. mázsa, 88 /O/, hangja: B. 
A 3 harang vasállványokkal együtt került 6281 frt 60 kr-ba. Egyesek önként adományából gyűlt 605 frt 78 kr. 
Mindhárom harangon közös köriratul ez áll: 
„A teljes szentháromság egy örök Isten dicsőítésére, az élőknek buzdítására, és a holtaknak megsiratására öntette a Füzes – Gyarmati ev.ref. vallású közbirtokosság Szilágyi Márton lelkész B. Nagy Sándor godnok idejében 1886-ik év nyarán”
Ezenkívül ‒ vallásos jelszó gyanánt mintegy 
‒ a nagy harang oldalán elől, öntőtt betűkkel ez van írva:
„Mi Atyánk szenteltessék meg a te neved!” 
‒ a középsőén: 
„Jöjjetek el imádjuk az urat” 
‒ a kis harangén pedig ez: 
„Az Úrnak dicsősség adassék!” 
Felyül a harangok nyakán bevésetett mindegyiknek súlya is. A nagy haranghoz tűzjelző készülék s sárgaréz kalapács van alkalmazva.
Szép és zengzetes szavú harangjainak ékesen beszélő nyelvei tornyunknak!
Hirdessétek a jelenben élő nemzedék buzgóságát, mely titeket közkincsekül szerzett, hirdessétek az utókornak is szívhez szóló s többre buzdító hatással! Ne légyen alkalmatok soha tűz, víz vagy bármely veszedelem hírüladására rémes hangon kiáltani le hozzánk, hanem a teljes szentháromság egy örök Isten tiszteletére zengjenek ajkaitok évszázadokon keresztül nemzet-ségről ‒ nemzetségre! Köszönet a közbirtokosságnak áldozatkészségéért, az egyeseknek szíves adományai-kért, a már jobb létre szenderült indítványozóknak pedig áldott legyen emlékezetők!”

Szilágyi Márton óhajtása nem teljesült. 
Az 1886-ban öntött harangok közül csak a nagy harang vészelte át az idő viharait. Két kisebb társát az I. Világháboruban, utódait a II.-ban, 1944-ben elrekvirálták.
73 évig egyedül árválkodott a 131 éves nagy harang.
Lelkemben és mindannyiunk lelkében, akik gyermekként még hallhatták szülőföldjük 3 harangjának zúgását, élt a remény, hogy újra hallják, a fiatalabb nemzedék pedig vágyta megismerni azt. Hosszú várakozás után, eljött a lehetőség: tenni érte.

HARANGALAPÍTVÁNY FÜZESGYARMATON
Hír6.hu
2014. október 2., csütörtök 16:15
Nagy László, nyugalmazott református lelkipásztor, püspökhelyettes, nemes alapítványt hozott létre a hiányzó harangok pótlására.
1944 év októberétől, ép 70 esztendeje csonkán kondul a nagyharang a Füzesgyarmati Református Templom tornyában. Megismétlődött az első világháborúban már megélt értelmetlen pusztítás. Két társát elrekvirálták, elrabolták. A szemtanúk még velünk vannak! Részletes beszámolóikat hallgatva megtudtuk, a németektől jött a parancs, a harangokat kidobták a templom 22 öl magas tornyából. A front keresztülment Füzesgyarmaton, a harangokat talán szuvenírként? - már a Szovjet megszállók vitték magukkal.
Nagy László, nyugalmazott református lelkipásztor, püspökhelyettes, nemes alapítványt hozott létre a hiányzó harangok pótlására. Ő még csak hat esztendős volt abban az időben, ám él benne a vágy, szülei emlékére, Isten dicsőségére elindítja ezt a nagy munkát. Gyulai otthonából visszagondolva a füzesgyarmati keservesen szép gyermekkorra így vall:„A teljesség utáni vágy van meg bennünk....Nekünk nem jó a rész, a csonka, a darab.. A hiányos egészüljön ki, szólaljon meg a teljes harmónia!" A helyi református egyházközség köszönettel fogadta a segítséget, és kéri mindazokat, akik tehetik, álljanak e történelmi jelentőségű kezdeményezés mellé. A legkisebb adomány is számít, ám lehetőség van arra, hogy a jelentősebb adományozók neve, ősi szokás szerint beöntessék a harangokba.
A Füzesgyarmati Református Templom Harangjaiért Alapítvány számlaszáma: 11733027-20053402
Hírforrás: Füzesgyarmati Református Egyházközség

Adományozók
A FÜZESGYARMATI REFORMÁTUS EGYHÁZKÖZSÉG HÍREI:
Hír6.hu
Jótékonysági koncertjén 185000 Ft, Mészáros János Elek jótékonysági koncertjéHarangalapítvány: Alapítványunk javára a legutóbbi híradásunk óta az alábbi testvérek, illetve családjaik adományoztak: Nagy László /Gyula/, Homokiné Dr.Baranyi Ildikó /Brüsszel/, Aggot Péter, Gyáni Károly, Ibrányi Éva, Szécsi József, Erdős Zoltán, Gergely Józsefné, Ulatowszky Ervinné, Fodor József, Nagy Lászlóné, Bökfi János, Mennyei Imréné /Páty/, Boross Zsigmond /Szeghalom/, Szatai Erika, Bakonyi Imre, Szabó Istvánné, Kovács István /Murony/, Daru Jánosné, Kovács Imre, Keblusek Béla, Barna János, Barna Károlyné, Benedek Lajosné, Kiss Nóra, Szabó Imre, Karas Lajosné, Földi Mónika, Földi Lászlóné, Jassó Józsefné, Karas Istvánné, Komócsin János, Papp Ferencné, Vizerné Füredi Ilona, Tóth Zoltán /Ausztrália/, Jakus Ferencné, Szilágyi Józsefné, Rozgonyi István /Csongrád/, Márkus Imréné, Zsadányi Sándorné, Pálfi Sándorné, Serenia Hay-Wright /Új-Zéland/, Nemes Józsefné, Szabó Péterné, Bökfi Lajosné, Somogyi Péterné, Csordás Lajosné, Szabóné Csák Anikó /Anglia/, Fogarassy Judit /Hódmezővásárhely/, Földi Imréné, Kovács Endréné /Székesfehérvár/, Szeghalmi Református Egyházközség.

Ezen túl az Elszármazottak jótn 146000 Ft gyűlt össze, valamint név nélkül is érkezett 100000 Ft adomány. Kimondhatjuk: Harangalapítványunk javára a bekerülési összeg kétharmada egybegyűlt. Jelenleg magyarországi, erdélyi és lengyelországi harangöntőkkel folytatunk tárgyalást. Célunk, 2017 őszére, a reformáció 500-ik évfordulójára három harang zúgjon templomunk tornyában.
Továbbra is köszönettel várjuk a nemes felajánlásokat. Adakozni a lelkészi hivatalban, illetve az Alapítvány számlaszámán lehet: 11733027-20053402 /Forrás:Füzesgyarmati Református Templom Harangjaiért Alapítvány, Tóth Zoltán református lelkipásztor/

A „Türelem rózsát teremt”, az akarat harangokat. 2017-re, a Reformáció 500-ik évfordúlóján Füzesgyarmaton újra 3 harang szó, mindenki örömére. Az öreg harang árvahangjától búcsút veszünk:

Összefoglaló írás az alapítvány gondolatától a megvalósulásig történtekről:

ELTELT HETVENHÁROM, S MOST EGYÜTT A HÁROM.
Kincses Zoltán
Hír6.hu 2017. szeptember 22 

Hetvenhárom év után újra együtt a három harang Füzesgyarmaton. Már szerdán megérkeztek, de csak másnap, szeptember 21-én, csütörtökön emelték be a református templom új harangjait a helyükre.

A két fiatal várja, hogy felkerülhessen testvérbátyjuk mellé
Három emberöltővel ezelőtt csonkává tették Füzesgyarmatot, megfosztották templomukat harangjaiktól. Magyarázni nem lehet mással, csak a butasággal, az öncélú rombolással, az emberi gyarlósággal. Történt ugyanis a második nagy világégés vége felé, hogy az orosz csapatok elől kivonuló német katonák kihajították a település főterén álló templom harangjait a toronyból. Elvinni nem vitték, nem kellett nekik, de aztán mégiscsak eltűntek a torony tövéből. Talán az oroszok vitték magukkal. A lényeg a lényeg, hogy Gyarmat templomának tornyában azóta, hetvenhárom év óta magányosan és árván kong a megmaradt egy harang.
„A teljesség utáni vágy van meg bennünk....Nekünk nem jó a rész, a csonka, a darab.. A hiányos egészüljön ki, szólaljon meg a teljes harmónia!"

Sokan összegyűltek, hogy lássák a csodátAz idézet 
Nagy László nyugalmazott lelkipásztortól származik, aki ma már Gyulán él, de füzesgyarmati gyökerekkel rendelkezik, és egy időben ő igazgatta a településen az egyház ügyeit, és ő vezette a „nyájat”.
Hét évtizeddel azután, hogy megfosztották Füzesgyarmatot a harangjaitól Nagy László tiszteletes egy alapítványt hozott létre abból a célból, hogy újra együtt lehessen a három „testvér”, és a templomtorony magasából együtt vigyázzák az időközben már városi rangra emelkedett település életét.
A kezdeményezés hamar visszhangra talált, és elindult a gyűjtés. Az árva harang bongása távoli vidékekre is eljutott, hiszen még Angliából, Új-Zélandról, Ausztráliából vagy Brüsszelből és érkeztek adományok, és persze a határainkon belülről számtalan településről, nagyrészt a Füzesgyarmatról elszármazottaktól.
Tóth Zoltán, a település jelenlegi lelkipásztora azt a célt tűzte ki maga elé a gyülekezettel együtt, hogy a reformáció 500. évfordulójára megtérjenek a harangok, és újra hárman szólítsanak mindenkit az Úr házába, és újra együtt muzsikáljanak a füzesgyarmatiak nagy örömére.
A sok támogató adomány és az erős szándék meghozta gyümölcsét, és ez év szeptember 20-án délelőtt meg is érkeztek a hiányzó harangok a településre. Aznap még csak a torony tövében üldögéltek, csendben, várakozón, hogy körbejárhassa, megcsodálhassa mindenki.
És jöttek is az emberek. Körbejárták, megsimogatták, még néhány könnycsepp is kicsordult. „Nagy dolog ám ez” – jött egy hang balról. „Bárcsak édesanyám megélhette volna” – szólt másfelől. Sokan olvasgatni is kezdték az írást a két harang testén, a neveket, a nevüket keresték, hiszen minden adományozó neve bele lett öntve a harangok palástjába, hogy aztán ott álljanak az idők végezetéig.
Csattogtak a fényképezőgépek is, készültek a szelfik, ilyen társaságban ritkán fényképezkedhet az emberfia.

Az igazi látványosság csak másnap következett. Össze is gyűlt a település apraja-nagyja. A zuhogó eső ellenére száznál is többen gyűltek össze a templom körül a téren, hogy megnézhessék, hogy a „testvérpár” hogyan emelkedik egy daru segítségével a magasba, hogyan táncol be az ablakon, és hogyan kerül méltó helyére.
A szomszédos iskolából is kijöttek a gyerekek, és izgatottan mutogattak felfelé, ahogy a kisebb és a nagyobbik harang is elindult a helyére. De minden korosztály képviseltette magát a látványosság, mert bizony ez látványosság volt a javából, helyszínén.
Én magam is ott áztam a többiekkel, és igyekeztem néhány életrevaló fotót készíteni az eseményről a zuhogó esőben, de sokan mások is így cselekedtek, videóztak, fotóztak, mint akik megérezték, hogy igazi történelmi pillanat ez a város életében.

A legkisebb testvér a város felett
A város polgármesterét is felfedeztem a többiek között, bár nehéz volt felismerni az esőkabát csuklyája alatt. Bere Károly csak annyit mondott, hogy nagy öröm és megtiszteltetés, hogy ennyi év után éppen az ő polgármestersége alatt kerülhettek a harangok a helyükre.
Való igaz, hetvenhárom év nagy idő. Ennyi idő alatt világrendek dőltek meg, új országok jelentek meg a térképen, de a füzesgyarmati torony ott állt, és várt, és ez a várakozás nem volt hiábavaló. A harangok megjöttek, a helyükre kerültek, és pénteken, a hivatalos harangszentelési ceremónia részeként meg is kondulnak, de már nem magányosan, hanem trióban, egymás hangjára felelve, egymás dallamát kiegészítve, békés és megnyugtató harmóniában. És ez a harmónia megmutatja mindenki számára, hogy van még olyan cél, amiért az emberek össze tudnak fogni, és van olyan akarat, amely mellé odaállnak az emberek.
Ahogy azt Böjte Csaba mondta: “Aki nem hisz abban, hogy mennyi jó ember van, az kezdjen el valami jót tenni, és meglátja, milyen sokan oda állnak mellé.”

FÜZESGYARMAT FOGADJA A HARANGOKAT

BÚCSÚ: az öreg harang árva hangjától.
Gyermekként még hallhattam Füzesgyarmat református temploma 3 harangjának zúgását.
1944 év óta 2017. 09. 20. napjáig egyedül árválkodott az öreg nagyharang a toronyban.
21-én árvasága véget ér, jobb és bal oldalára egy-egy kis harang érkezik az üresen rájuk váró haranglábra. 
73 évig híven szolgálta híveit.
Hallgasd még: Most búcsúzunk magányos hangjátó. https://www.youtube.com/watch?v=mJnirUN3MeQ
Füzesgyarmat, a református templom harangja (FHD)
YOUTUBE.COM

VÁRAKOZÁS AZ ÚJAKRA
22-én Füzesgyarmaton 3 harang újra, egyszerre megkondul

Füzesgyarmatiak és akik nem feledték szülőföldjüket valamint sok hazánkfia, hónapok óta izgatottan várta a kis és a lélek harang megérkezését
A reformátusok egy csoportja a harangok öntésének idején megnézte Lengyelországban a harangjaink születését, hogy meggyőződjön: minden rendben van.

1-ő nap: MEGÉRKEZÉS
Óramű pontossággal 2017. 09. 20. napján begördült a tréler. Megérkezett a 2 harang a templom elé, ahol a viharos, esős idő ellenére sokan, tapsolva fogadták. Hát itt vannak! Szállt fel sokakból a sóhaj. Hosszú volt az út Lengyelországtól idáig. .

Elkezdődhet a három nap, mely alatt végérvényesen elfoglalhatják helyüket az öreg testvér két oldalán, ahol- reményeink szerint – örökké szolgálják a híveket.

Érkezésüket Nt. Nagy László püspökhelyettes Úr, az Alapítvány létrehozója harangszenteléssel, imádsággal fogadta. 
Aki nem láthatta élőben, a nap további eseményeit, az Incze L. László nagyon szép videóin követheti:
Az első filmen harangok feldíszítve.
A második filmen Nt. Nagy László püspökhelyettes Úr imádsága. 
A harmadik filmen Nt. Tóth Zoltán lelkész Úr ismerteti a harang feliratát.

2-ik nap: BEEMELÉS
2017. 09. 21-én 2 új társat kapott az öreg harang . 
Árvasága véget ér, jobb és bal oldalára egy-egy kis harang érkezik a 73 évig üresen rájuk váró haranglábra.
Hihetetlen, félelmetes a harangok beemelése. Mind ezt az erős szélben végezték. A templom előtti tuja majdnem földig hajolt, a harang nyugodtan kúszott felfelé, pontosan elérte a torony ablakát.
Elismerés minden közre működőnek. Köszönet és hála munkájukért, hogy az oly régen óhajtott 3 harang újra elfoglalta a régen rájuk váró üresen álló helyeiket!

A beemelés folyamata végig kísérhető Incze L. László látványos videóján: https://www.facebook.com/lincze/videos/1592234034132262/

3-ik nap MEGSZÓLALNAK A HARANGOK 
2017- én 17 órakor ünnepi Istentisztelet. Harang szentelés.
Este megkondulnak a harangok.

Füzesgyarmat (H), református templom harangjai - YouTube

https://www.youtube.com › watch

A megszólalással szint e egy időben, távolból, videón hallhattam a régen óhajtott 3 harang együtt zúgását, mely felidézte a háború előtti gyermekkori emlékeimet, amikor a régi 3 harang együtt szólt. 
" Megszólaltak a Füzesgyarmati harangok" c.-ű csodálatos videót Pál Lajos készítette, mely megtalálható a facebook, Pál Lajos idővonalán.

HETVENHÁROM ÉV UTÁN ISMÉT VANNAK HARANGJAI A REFORMÁTUS TEMPLOMNAK 
BEOL/katt./
"Pótolták a második világháborúban hadi célokra elkobzott harangokat a füzesgyarmati református templomban. Az adományból megvásárolt új,…"

A fenti cikk arról is ír, milyen fontos szerepet töltöttek be a harangok a település életében, mely idővel egyre bővült. Ma már egyes szerepe idejét vesztette, de ma is nélkülözhetetlen. Szavát mindenki érti. A torony harang nélkül olyan, mint az ember nyelv nélkül.

Az alábbi írás régi temetkezési szokásokat ismertet, ahol a harangoknak külön-külön is volt szerepe volt. Minden egyes csendítési móddal különböző információt közvetítettek a lakosságnak.

TEMETKEZÉSI SZOKÁSOK BÉKÉS MEGYE REFORMÁTUS TELEPÜLÉSEIN (FÜZESGYARMAT, GYOMA) – Cs. Szabó István –
Füzesgyarmaton, amikor a halottat az egyháznál bejelentették, „felizentek a harangozónak, hogy csendítsen”. Ilyenkor a hívek körében elhangzott a kérdés: „Na, ugyan kinek csendítenek?” Gyermekkorú halottnak a kis harangot; konfirmált fiatalnak, legény vagy eladólány sorban lévőnek a középső harangot húzták meg. Mindkét esetben fiúnak kétszer rövidet, leánynak egyszer rövidet. Felnőtt férfinek, nőnek a nagy haranggal harangoztak: férfinek háromszor, nőnek kétszer rövidet. Mindegyik esetben nemenkénti harangozási rend után a megszakításokat követően összehúzták mindkét harangot negyedóráig. Szegény embernek a kis harang „csilingelte: ringy-rongy”; módos gazdának, asszonynak „pompaharang” is szólt: „gabonája, búzája van elég, van elég” – hangzott a mond óka. Csendítés után a temeté- sig nyáron reggel ötkor, déli tizenkettőkor, este hatkor „pompáztak”; télen reggel hat és este öt óra volt a pompázás ideje, majd mindkét harangot összehúzták negyedóráig. Amikor a két kis harangot elvitték a háborúba, csak a nagy haranggal csendítettek. (30)( 
(30) Ibrányi Sándor, Zs. Nagy Károly, Nagy Jánosné közlése, Füzesgyarmat.

Köszönöm, hogy gyermekkorom 3 harangjának felejthetetlen, távoli harangzúgása újra éledt!
Köszönöm, akik adományaikkal lehetővé tették, hogy a 2 új harang megszülessen!

Remélem és hiszem, hogy e-három harang a teljes szentháromság egy örök Isten tiszteletére évszázadokon át zengeni fog! Ámen!

Összeállította, a közbenső szövegeket írta: Nagyné Diviki Emma. 2018

 https://divikie.hupont.hu

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 26
Tegnapi: 22
Heti: 109
Havi: 1 033
Össz.: 187 576

Látogatottság növelés
Oldal: A Füzesgyarmati harangok története.
Nagyné(N.) Diviki Emma honlapja, www.divikie.hupont.hu - © 2008 - 2024 - divikie.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »